3 min

Czym tak naprawdę jest inteligentne mieszkanie? Myśląc o inteligentnym mieszkaniu trzeba uświadomić sobie co to tak naprawdę znaczy. Obecna technologia pozwala zautomatyzować naprawdę wiele elementów naszego życia, jednak najistotniejszą kwestią w tej całej technice jest określenie czego tak naprawdę potrzebujesz.


Reklama
Loading...

Dodawanie nieco inteligencji w nasze cztery ściany można zacząć na wiele sposobów ale zanim przejdę do kolejności, warto zastanowić się nad wyborem sposobu integracji. Całą domową integrację możemy oprzeć na jednym producencie i jego aplikacji do zarządzania domem lub wybierać urządzenia od kilku dostawców i zintegrować je Najlepszym rozwiązaniem wydaje się oprzeć całą integrację na integratorze dostarczanym dzięki czemu mamy do wyboru całą paletę producentów i masę produktów.

Od czego zacząć budowę automatyki we własnym domu?

Obecnie nowoczesne rozwiązania Smart Home mają modułową budowę, a ich instalacja jest bardzo prosta. Możesz przez to rozpocząć planowanie systemu od jednego pomieszczenia, np. salonu, a później dołączyć kolejne miejsca. Najprostszym elementem, od którego można zacząć przygodę ze Smart Home jest oświetlenie, które da się skonfigurować na wiele sposobów. Do tego celu użyjesz scenariuszy, dzięki czemu będziesz mógł sterować światłem w swoim domu nawet zdalnie.

Gdy podjęliśmy już decyzję odnośnie wyboru platformy integrującej to czas podjąć decyzję odnośnie pierwszej układanki naszej integracji. Proponuję zacząć od ogrzewania. Jest to element, który zwłaszcza zimą może sprawić nam najwięcej frajdy i satysfakcji. Kolejnym łatwym w integracji elementem jest oświetlenie, gniazdka elektryczne oraz na końcu najtrudniejsze i najdroższe – inteligentne AGD i RTV. Po drodze możemy dodać takie urządzenia jak czujniki zamknięcia drzwi i okien, czujniki ruchu, dymu czy zalania. O każdym elemencie słów kilka.

Inteligentne ogrzewanie

Opiera się na głowicach termostatycznych, które możemy zamontować na naszych grzejnikach domowych. Głowice produkowane są w oparciu o uniwersalne nakładki, dzięki czemu pasują do każdego grzejnika montowanego w naszych domach i mieszkaniach. Wystarczy wymienić głowice na te inteligentne, , podpiąć do naszej platformy już możemy sterować ogrzewaniem z poziomu naszego smartfona.

Wielu producentów dostarcza również takie funkcje jak ustawianie scen, czyli predefiniowanych ustawień, które aktywują się w zależności od naszego położenia. Działanie takie może wyglądać tak, że gdy wychodzimy z domu do pracy, system obniży temperaturę w domu tak aby nie zużywać znacznej energii, a gdy będziemy zbliżać się z pracy do domu, system podkręci ogrzewanie aby temperatura w mieszkaniu była dla nas optymalna.

 

Inteligentne oświetlenie

Drugi najbardziej oczywisty element inteligentnego domu. Dzięki wymianie żarówek lub lamp na te inteligentne możemy z poziomu smartfona sterować oświetleniem w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, podobnie jak przy ogrzewaniu, oświetlenie też obsługuje sceny, dzięki czemu mieszkanie może przywitać nas określonym zestawem oświetlenia gdy wrócimy wieczorem do domu lub gdy będziemy potrzebować łagodnej, świetlnej pobudki z rana.

 

Sterowane gniazdka elektryczne

Jak wspomniałam powyżej, mogą służyć do podłączenia lampy, w której nie możemy zamontować inteligentnej żarówki. Dzięki temu możemy sterować dopływem prądu do urządzenia. Inteligentne gniazdka sprawdzą się również do sterowania zasilaniem takich urządzeń jak tostery, głośniki, nawilżacze powietrza czy ładowarki telefonów.

Warto zwrócić uwagę, że inteligentne gniazdka można montować bez ingerencji w obecną instalację elektryczną. Rozwiązania dostępne na rynku pozwalają po prostu włożyć nakładkę do naszego obecnego gniazdka, dzięki czemu instalacja sprowadza się do kilku stuknięć na naszym smartfonie aby sparować urządzenia.

Inteligentne RTV i AGD

Temat bardzo szeroki i jednocześnie najtrudniejszy w realizacji bowiem sprowadza się bardzo często do wymiany urządzeń na nowe. Na rynku są już dostępne inteligentne zmywarki, pralki i lodówki. Niemniej urządzenia te charakteryzują się bardzo wysoką ceną.

O urządzeniach takich jak inteligentne telewizory czy głośniki należy napisać osobny artykuł, gdyż jest to niezwykle rozbudowana ale również popularna oferta.

 

Pozostałe elementy inteligentnego domu…

… to oczywiście rolety, zamki, wentylacje czy klimatyzacje. Na naszym rynku jeszcze mało popularne, jednak powoli dostępna oferta nabiera kształtów a cena staje się bardziej przystępna. Przy doborze kolejnych urządzeń należy pamiętać o możliwej konfiguracji na wybranej przez nas platformy domowej.

Podsumowując

Inteligentny dom w podstawowych konfiguracjach takich jak ogrzewanie i oświetlenie może być niedrogim i wartym uwagi elementem naszych gospodarstw. 

Ogłoszenie wydawcy

Niestety inteligencja pełną gębą wymaga sporych nakładów finansowych, gdyż wiąże się często z wymianą urządzeń RTV i AGD a te nie są jeszcze na tyle popularne aby były przystępne cenowo (i oczywiście w drugą stronę ;)).